Kuchnia

Jak zaprojektować ergonomiczną kuchnię? cz. II

W poprzednim wpisie nakreśliliśmy, jak ważne jest zarysowanie wstępnego projektu kuchni dla osiągnięcia ergonomii wnętrza. O czym jeszcze należy pamiętać podczas aranżowania tego pomieszczenia? Zachęcamy do uważnej lektury naszego artykułu.

 

Projekt ścian: elektryka, gaz i woda

Nie ulega wątpliwości, że każda dobrze zaprojektowana kuchnia powinna być przygotowana pod osadzenie zabudowy meblowej. Jeżeli zależy nam na zakryciu zaworów wody czy rur gazowych to powinniśmy dokładnie określić miejsce, w których zostaną one wyprowadzone. Wodę i odpływ najlepiej wyprowadzić w szafce typu zlewowego, ponieważ dzięki temu będziemy mieli swobodny dostęp do wszystkich zaworów.

 

Gniazda elektryczne

Trzeba również pamiętać, że każde urządzenie elektryczne powinno posiadać własne gniazdo. Ale uwaga: gniazdo do zmywarki nie może – pod żadnym pozorem – być zlokalizowane za zmywarką. Najlepiej wyprowadzić je od sąsiedniej szafki, ponieważ dzięki temu będziemy mieli do niego swobodny dostęp. Co zaś się tyczy piekarnika, jeżeli posiadamy model w zabudowie wysokiej, to gniazdo powinno znajdować się bezpośrednio za nim. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na piekarnik zabudowany pod płytą, to gniazdo powinno być wyprowadzone od sąsiedniej szafki. Gniazdo od lodówki najczęściej umieszcza się za samą lodówką, ok. 30-40 cm nad podłogą.

 

Projekt mebli kuchennych

Najprzyjemniejsza, ale również najbardziej czasochłonna część projektowania ergonomicznej kuchni to projekt mebli. Wymaga on zaznajomienia się ze strukturami, kształtami i dodatkowym wyposażeniem mebli kuchennych, co oznacza ciężką pracę z wzornikami i katalogami. Niezależnie od tego, czy zdecydują się Państwo na zakup mebli kuchennych na wymiar, czy na gotowe komplety, to czeka Was naprawdę dużo pracy. Trzeba jednak pamiętać, że projektowanie to praca twórcza, która wymaga użycia wyobraźni przestrzennej, ale również praca, która daje dużo radości.