Aranżacja kuchni

Jak zaprojektować ergonomiczną kuchnię? cz. I

Projektowanie ergonomicznych wnętrz, a zwłaszcza kuchni, to trudny i wielowątkowy temat. Trzeba bowiem pamiętać, że pomieszczenia kuchenne to nie tylko forma czy kolorystyka, ale również – a może i przede wszystkim – meble kuchenne. Jak zaprojektować ergonomiczną kuchnię? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do uważnej lektury.

 

Projektowanie kuchni – od czego zacząć?

Każdy projekt, niezależnie od tego, czy chodzi o kuchnię, łazienkę, sypialnię czy salon, należy rozpocząć od obmierzenia wnętrza. Trzeba jednak pamiętać, że w ergonomicznej kuchni liczy się nie tylko wymiar podłogi, ale również wysokość pomieszczenia, wymiar okna i odległość okna od podłogi. Warto także zawczasu określić miejsce, w którym znajdować się będzie kaloryfer oraz jego rozmiar. Nieoceniony w tym przypadku okazuje się plan mieszkania. O ile jednak w nowych mieszkaniach nie ma z nim problemu, o tyle w starszych jego zorganizowanie nie zawsze jest możliwe.

 

Zarys zabudowy meblowej i rozkładu pomieszczenia

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest wykonanie wstępnego zarysu pomieszczenia dla stworzenia ostatecznej wersji projektu. Odpowiednio przygotowany powinien zawierać ustalenia dotyczące ustawień sprzętów kuchennych (zmywarki, lodówki, kuchenki, zlewu, piekarnika). Pomimo że dla wielu osób wydawać się to może dziwne, to projekt kuchni powinien rozpoczynać się od projektu miejsca dla sprzętów kuchennych, ponieważ wszystko inne dopasowuje się właśnie do nich. Kiedy już umieścimy na planie rozstaw sprzętów kuchennych, to kolejnym etapem będzie rozłożenie reszty szafek – zarówno górnych, jak i dolnych. Trzeba jednak pamiętać przy tym o zachowaniu wszelkich potrzebnych luzów. Kiedy już będziemy mieli pewność, że wszystko, co chcieliśmy umieścić – zarówno meble kuchenne, jak i sprzęty – znajduje się na planie, możemy przystąpić do wykonania projektu ścian.