Niedopasowane wymiary

Częste błędy popełniane przy zakupie mebli

Dobrze dobrane meble są ozdobą wnętrza i dają możliwość wygodnego korzystania z różnych przydatnych funkcji. Udany zakup to także satysfakcja z dokonanego wyboru i przyjemność płynąca ze zmiany aranżacji pomieszczenia. Zdarza się jednak, że kupno mebli wcale nie przynosi nam satysfakcji. Rzeczywistość odbiega od naszych wyobrażeń, nowe meble nie pasują do naszego mieszkania i domu, a do tego korzystanie z nich okazuje się koszmarem. Takie sytuacje wcale nie są tak rzadkie, jak moglibyśmy przypuszczać. Warto wiec sprawdzić, jakie są najczęściej popełniane błędy przy wyborze i zakupie mebli.

Niedopasowane wymiary

Jednym z największych zmartwień spędzających sen z powiek tym, którzy wcale nie są zadowoleni z nowo kupionych mebli, jest źle dobrany rozmiar. Najczęściej spotykamy się z dwoma sytuacjami: niedokładnie mierzymy miejsce, w którym mamy zamiar ustawić mebel lub kupujemy „na oko”. Ten pierwszy przypadek zdarza się zwykle wtedy, gdy mamy zamiar kupić mebel, który ma stanąć na bardzo ograniczonej przestrzeni. Może chodzić o szafkę na buty, która wcale nie chce zmieścić się w wybranym miejscu czy szafki do kuchni, którym nagle brakuje kilku centymetrów, by mogły stanąć koło siebie.

Inny rodzaj błędu to kupowanie mebla, który wprawdzie mieści się w pokoju, jednak okazuje się zdecydowanie zbyt duży. Trudno koło niego przejść czy swobodnie korzystać z innych części umeblowania. Taka sytuacja zdarza się zwykle przy zakupie łóżek czy mebli wypoczynkowych – kanap lub foteli. W sklepie oglądamy meble w dużo większym i wyższym pomieszczeniu. Dlatego nie mamy właściwego punktu odniesienia, pozwalającego ocenić, jak mebel będzie wyglądał w bardziej ograniczonej przestrzeni.

Za duża ilość elementów

Kolejnym błędem jest kupowanie zbyt dużej ilości mebli. Podczas zakupów wydaje się, że w naszym pokoju zmieści się więcej elementów. Po ustawieniu mebli w domu okazuje się, że wprawdzie rzeczywiście wszystkie się mieszczą, jednak czujemy się przytłoczeni tym, że nie pozostawiliśmy sobie wystarczającej ilości wolnego miejsca. Warto o tym pamiętać wybierając elementy wystroju do każdego pomieszczenia.

Kłopoty z pielęgnacją i utrzymaniem czystości

Bardzo częstym problemem jest to, że kupując meble, nie zwracamy uwagi na to, czy łatwo będzie nam je wyczyścić. Jasne obicia, białe lakierowane fronty czy wstawki ze stali nierdzewnej wyglądają zwykle efektownie. Ich czyszczenie bywa jednak pracochłonne i uciążliwe. Często używane meble kuchenne z błyszczącymi frontami mogą prezentować się świetnie, jednak jeśli widać na nich ślady rąk efekt nie wydaje się już tak wspaniały. Podobnym problemem mogą być np. szklane fronty w meblach łazienkowych. Jeśli ustawimy je w miejscu, gdzie łatwo o zachlapanie, możemy mieć poważny kłopot z ciągłym ich czyszczeniem.

Przerost formy nad funkcjonalnością

Często można spotkać się z przedmiotami, które wprawdzie wyglądają świetnie, ale korzystanie z nich jest bardzo niewygodne. Tak może być również z meblami. Mała komoda wygląda ładnie, jednak czy uda się w niej pomieścić wszystkie rzeczy?

Meble często mają wymyślne systemy otwierania drzwiczek. Jeśli jednak ich obsługa okaże się skomplikowana, możemy szybko pożałować swojej decyzji. Pułapek tego rodzaju jest bardzo dużo i koniecznie trzeba na nie zwracać uwagę. To, że uda nam się w sklepie rozłożyć wymyślną kanapę z funkcją spania, nie znaczy jeszcze, że powtarzanie skomplikowanych czynności codziennie rano i wieczorem będzie równie łatwe.