Gotowe meble, które są dostępne w sklepach, zwykle zaprojektowano w taki sposób, by pasowały do potrzeb „przeciętnego użytkownika”. Nie chodzi tu oczywiście o rodzaj wykończenia czy użyte materiały, bo te mogą być bardzo różne, a o wymiary, które są związane z wykorzystywaniem ich na co dzień. W meblach kuchennych blat znajduje się zwykle na określonej wysokości. Szuflady są umieszczone w takich miejscach, byśmy mogli otworzyć je stojąc, a drążki do wieszania ubrań w szafie są tak przymocowane, że wieszaki znajdują się w zasięgu naszych ramion.
Czy tego rodzaju meble odpowiadają jednak osobom z ograniczoną możliwością poruszania się, lub takim, które mają kłopoty z chwytaniem bądź staniem? W większości przypadków takie gotowe produkty nie nadają się do ich potrzeb. Idealnymi meblami dla osób niepełnosprawnych będą jednak te, które są przygotowywane na zamówienie. Zobaczmy, jakie ułatwienia mogą być uwzględnione w ich konstrukcji.
Meble dla osób poruszających się na wózkach
W przypadku osób poruszających się na wózkach jednym z większych problemów jest to, że ich ramiona znajdują się na niższej wysokości. Jednocześnie zasięg, w którym mogą swobodnie chwytać przedmioty, jest mocno ograniczony. Meble dopasowane do potrzeb takich osób powinny więc być niższe albo mieć możliwość opuszczania różnych elementów.
Jeśli chodzi o meble kuchenne, największym problemem jest wysokość blatu i to, że osobie poruszającej się na wózku trudniej sięgnąć do wszystkich przedmiotów znajdujących się na jego powierzchni. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zaproponowanie szafek niższych i płytszych. Przy projektowaniu kuchni warto zadbać o to, by w przypadku głębszego blatu w rzędzie szafek była przerwa tak, by można było podjechać wózkiem bliżej i mieć dostęp do całej powierzchni. W kuchni na zamówienie można również niżej umieścić płytę gazową czy indukcyjną.
Dużym kłopotem dla osób na wózkach jest też korzystanie z szaf. Wyjmowanie ubrań zwieszonych na drążku często jest poza zasięgiem i wymaga korzystania np. z różnych dodatkowych uchwytów. Sporym ułatwieniem może być jednak zastosowanie opuszczanego pantografu, który sprawi, że osoba siedząca na wózku będzie mogła bez przeszkód sięgnąć do wszystkich ubrań.
Dobrym pomysłem w przypadku wszystkich mebli dla osób z niepełnosprawnościami jest stosowanie wysuwanych półek i opuszczanych koszy. Sprawdzają się również szafki, których cała zawartość wraz z półkami może być opuszczona na dół. Dzięki nim, osoba siedząca na wózku może być w stanie korzystać również z szafek wiszących czy wyższych pólek umieszczonych w szafie.