łóżko

Dobre materace i stelaże. Jak zagwarantować sobie spokojny sen?

Każdy z nas uwielbia spać. Sen pełni w naszym życiu niezwykle ważną funkcję. To właśnie podczas snu nasz organizm najlepiej się regeneruje.

Sen to zdrowie

Podczas snu redukujemy stres. Sen wpływa również korzystnie na nasze samopoczucie i koncentrację. Kiedy jesteśmy wyspani, jesteśmy bardziej kreatywni.  W zależności od wieku, według naukowców, powinniśmy spać ok 7-9 godzin. Abyśmy mogli czuć się wyspani i wypoczęci, ważnym elementem wyposażenia w naszym mieszkaniu jest zakup odpowiedniego łóżka. Obecnie na rynku znajduje się szeroki wachlarz produktów, które oferują różne materace oraz stelaże. Rodzaj materaca ma ogromne znaczenie. Możemy wyróżnić materace:

  • Lateksowe – wykonanie z mieszanki lateksu naturalnego wraz ze sztucznym, sprawia , że są to trwałe materace. Dodatkowo posiadają właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne, dlatego alergicy powinni rozważyć wybór takiego materaca.
  • Piankowe – ten rodzaj materaca dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Porównując z materacem lateksowym jest mniej trwały.
  • Sprężynowe – oprócz dobrego dopasowania materaca do kształtu ciała, dzięki sprężynom, dodatkowo jest wysoka trwałość materaca.

Pamiętajmy, o kilku ważnych zasadach decydując się na zakup materaca. Aby sprawdzić, czy wybrany przez nas materac jest wygodny, należy sprawdzić czy kręgosłup układa się w linii prostej, a także czy możemy włożyć rękę pod plecy, leżąc na plecach.  Dopełnienie wygodnego materaca jest zakup odpowiedniego stelaża. Stelaż powinien być wykonany z najlepszej jakości materiałów. Możemy wyróżnić takie stelaże jak:

  • Regulowany ręcznie
  • Regulowany elektrycznie
  • Nieregulowany

Z roku na rok stelaż regulowany elektrycznie staje się coraz bardziej popularny. Zastosowanie jak najlepszych jakościowo materiałów oraz regulacja większej ilości stref, sprawia, że tak chętnie wybieramy taki stelaż.

Odpowiedni pokrowiec

Decydując się na łóżko z materacem, pamiętajmy o tym że ważny jest wybór pokrowca. To on chroni nas przed rozwojem bakterii, niweluje zapachy, a także pomaga zapewnić dobry sen. Ważna jest także możliwość wyprania go w pralce. Dzięki temu ułatwi nam to zachowanie higieny. Pamiętajmy o tym przy wyborze właściwego łóżka.