dobry materac

W poszukiwaniu wygodnego materaca

Niewygodny materac to prawdziwy koszmar. Nie tylko spędza sen z powiek, ale również przyczynia się do powstawania bóli kręgosłupa. Jak znaleźć materac idealny? Na to pytanie postaraliśmy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do uważnej lektury!

Dlaczego wybór wygodnego materaca jest taki ważny?

Szacuje się, że przeciętny człowiek śpi około osiem godzin na dobę, co oznacza, że prawie jedną trzecią swojego życia spędzamy w łóżku. Sen pozwala zregenerować organizm – sprawia że mięśnie się rozluźniają, a nerwy uspokajają. Sen to również podstawowa forma odpoczynku po ciężkim dniu. Mając to na uwadze, powinniśmy w szczególnym stopniu zadbać o dobór odpowiedniego materaca do spania.

Twardy czy miękki?

Jednym z najważniejszych zadań materaca jest zapewnienie odpowiedniego podparcia kręgosłupa podczas snu. Mając to na uwadze powinniśmy zadbać, aby był on dostosowany zarówno do naszej wagi, jak i wzrostu. Utarło się przekonanie, że dobry materac, to taki, który jest twardy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że pogląd ten pochodzi jeszcze z czasów, w których do produkcji materaców wykorzystywane były sprężyny bonnelowe, włókno kokosowe i trawy morskie, a synonimem, zarówno trwałości, jak i jakości, była twardość. Na szczęście czasy się zmieniły i dzisiaj za dobrze dobrany materac, uważa się taki, który nie jest ani za miękki, ani za twardy i który dobrze dostosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Warto również pamiętać, że materac powinien być minimum dwadzieścia centymetrów dłuższy od osoby, która będzie na nim spała.

Materac? – tylko w pokrowcu

Należy pamiętać, że żaden materac – nawet ten najlepszy – nie nadaje się do prania, dlatego też warto zawczasu dokupić do niego odpowiedni pokrowiec. Obecnie największą popularnością cieszą się pokrowce z bawełny poliestru oraz wiskozy. Tkaniny te mogą być prane mechanicznie i doskonale pasują do każdego wystroju sypialni, niezależnie od tego czy urządziliśmy ją meblami klasycznymi czy nowoczesnymi.