Wybór mebli do kuchni

Wybór mebli do kuchni – matowe czy z połyskiem?

Osoby, które czeka urządzanie własnej kuchni, prędzej czy później będą musiały stanąć przed wyborem frontów szafek: matowe, czy z połyskiem? Oczywiście w pierwszej kolejności zawsze warto kierować się własnym gustem – w końcu to my będziemy spędzać we własnym mieszkaniu najwięcej czasu. Zanim podejmiemy decyzję, warto jednak zapoznać się z kilkoma aspektami zarówno szafek błyszczących, jak i matowych.

Stonowany mat

Matowe meble optycznie wyciszają kuchnię i sprawiają, że wydaje się ona bardziej przytulna w odbiorze. Są też łatwiejsze w utrzymaniu w czystości – na połyskujących powierzchniach widać każdy odciśnięty palec czy brud. Mówi się, że są przyjemniejsze w dotyku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że matowe fronty, zwłaszcza w ciemnych kolorach mogą optycznie pomniejszać kuchnię. W małych pomieszczeniach, gdy decydujemy się na mat, dobrze jest więc wybrać jasne kolory mebli, lub też kuchnię dodatkowo doświetlić. Matowe fronty sprawdzają się dobrze w kuchniach tradycyjnych, jednak często widujemy je też w nowoczesnych aranżacjach.

Na wysoki połysk

Meble kuchenne z połyskiem cały czas należą do najchętniej kupowanych przez Polaków. Idealnie wpisują się one w kuchnie nowoczesne. Połyskujące fronty bardzo ożywiają kuchnię – odbijają każdy ruch. Co ważne, odbijają też światło i z tego powodu są świetnym wyborem do kuchni małych. Jasne meble kuchenne o wysokim połysku potrafią oszukać ludzkie oko i sprawić, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Co ciekawe, fronty z połyskiem uznawane są za bardziej eleganckie i wyglądające prestiżowo. Wybierając meble kuchenne z połyskiem, trzeba zadać sobie kilka pytań. Po pierwsze, w przypadku kuchni otartej, czy będą one pasowały do aranżacji pokoju dziennego? Nowoczesna kuchnia połączona z tradycyjnym salonem nie będzie się dobrze komponowała. Po drugie, musimy dobrze zastanowić się, jak zestawić połyskujące fronty z klamkami czy posiadanymi przez nas sprzętami AGD i akcesoriami kuchennymi. Powinniśmy zadbać o to, by nie stały się one konkurencją dla przyciągających wzrok szafek, gdyż zamiast elegancji, otrzymamy kiczowaty efekt. Mitem jest twierdzenie, że meble z połyskiem wymagają specjalnej pielęgnacji. Czyści się je tak samo (wilgotna ściereczka plus preparat do mycia mebli kuchennych), jak meble w macie.